استحمام بعد از جراحی بینی

استحمام بعد از جراحی بینی

نحوه صحیح استحمام بعد از جراحی بینی ، از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید به نحوی انجام شود که به بینی آسیب نرساند.

جراح بعد از جراحی بینی ، به مدت یک هفته اسپلینت یا قالب پلاستیکی را بر روی بینی قرار داده، باید مراقب باشیم این پانسمان به هیچ وجه خیس نشود،  توصیه می شود در این یک هفته برای تمیز کردن صورت از پنبه و دستمال مرطوب استفاده گردد.

اسپلینت ، آتل پلاستیکی که بعد از جراحی روی بینی جدید قرار گرفته به منظور محافظت از استخوان و غضروف بینی تا هنگام ترمیم از جایش حرکت نکند.

با خیس شدن چسب بینی ، گچ بینی شل شده و از جای خود جابه جا می شود، از سوی دیگر پوست زیر گچ هم خیس شده و در آن ناحیه خارش ایجاد می کند که فرد را اذیت می کند.

در نتیجه مراقبت از گچ بینی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و تاثیر زیادی در نتیجه عمل خواهد داشت.

 

استحمام بعد از جراحی بینی

 

نحوه استحمام بعد از جراحی بینی :

نحوه صحیح حمام کردن در هفته اول به این شکل انجام می شود:

حتی الامکان از صندلی و همراه کمک بگیرد .

نخست فرد سر خود را عقب گرفته بدن تا گردن خود را شسته سپس برای شستن موها روی صندلی نشسته و سر را کمی به عقب خم کرده و موها توسط همراه شستشو داده شود.

قابل ذکر است که قبل از استحمام آب را کنترل کنید آب مورد استفاده باید ولرم باشد، زیرا دمای زیاد آب فرد را دچار سرگیجه خواهد کرد، ترجیحاً هنگام استحمام سر را به سمت پایین خم نکنید.

توصیه می شود مستقیم زیر دوش سقفی قرارنگیرید و از دوش های متحرک ( تلفنی ) استفاده کنید، از وان نیز می توان برای شستشوی بدن استفاده کرد.

یک هفته بعد از عمل جراحی بینی فرد برای برداشتن پانسمان و گچ بینی باید به جراح بینی مراجعه کند، قبل از مراجعه به جراح، کاملاً دوش گرفته تا گچ بینی شل شود و هنگام برداشتن گچ، دردی را برای فرد به همراه نداشته باشد.

در دفعات که برای تعویض چسب به جراح بینی مراجعه می کنید، استحمام کرده و چسب بینی را داخل حمام برداشته و بینی را با مواد شوینده شستشو داده تا چربی روی پوست بینی از بین برود سپس بینی را خشک کنید.

نکته قابل توجه این است که پس از استحمام سریعا چسب بینی زده شود یا برای چسب زدن به جراح مراجعه کند تا در اثر گذشت چند ساعت بینی متورم نشود.

مرکز لیپولیز ایران

( روش لیپولیز ، لیپوماتیک ، رینوپلاستی ، ابدومینوپلاستی , لیپوماتیک سینه , لیفت سینه )