خطر آمبولی در لیزر لیپولیز

خطر آمبولی در لیزر لیپولیز

همواره مشاهده شده است که بیماران پس از انجام عمل جراحی با اینکه وضعیت عمومی مناسبی دارند ،ناگهان دچار ایست قلبی شده و فوت شده اند که دلیل اینگونه مرگ می تواند آمبولی باشد . به وجود آمدن لخته در عروق محیطی مانند عروق پا و حرکت پیدا کردن به سمت احشاء اصلی بدن همچون ریه و مغز را ترومبو آمبولی می گویند. در ادامه به موضوع خطر آمبولی  در لیزر لیپولیز خواهیم پرداخت.

خطر آمبولی در لیزر لیپولیز

آمبولی به طور کلی به دو قسم می باشد :

  • آمبولی لخته خون
  • آمبولی چربی

آمبولی لخته خون :

برای افراد در جراحی هایی که معمولا  به بی هوشی های طولانی مدت نیاز دارند و یا گاهی با وجود زمینه ی ژنتیک ، ممکن است آمبولی لخته خون رخ دهد. لذا توصیه می شود که در انواع جراحی های پلاستیک از به کار بردن بی هوشی های طولانی مدت اجتناب شود.

آمبولی چربی :

در صورتی که ذره کوچکی از بافت چربی از راه جریان خون وارد عروق اندام های مهم بدن چون عروق قلب ، ریه ، مغز و … شود و به علاوه وارد عروق خونی بزرگ نیز شود ، رگ های مهم عضو مهمی از بدن دچار گرفتگی خواهد شد که لذا خطر جانی را نیز به دنبال دارد. همیشه بنا به هر علتی اگر بافت چربی مجاور عروق خونی پاره شده قراربگیرد  امکان وارد شدن چربی به درون عروق خونی وجود دارد . به عنوان مثال بیشتر به همراه شکستگی استخوان های بزرگ این وضعیت قابل مشاهده است زیرا استخوان حاوی چربی زیادی می باشد و با پاره شدن عروق به طور همزمان موجب ورود بافت چربی به درون عروق می شود و خطر آمبولی به وجود می آید .

در رابطه با خطر آمبولی در لیزر لیپولیز و همچنین در ساکشن و جراحی های کوچک کردن شکم و سینه می توان گفت که این امکان وجود دارد اما در صورتی که جراح و متخصص ملاحظات ضروری را رعایت نماید و از پاره شدن عروق و باز شدن عروق جلوگیری نماید امکان بروزخطر آمبولی در روش لیزر لیپولیز و دیگر روش ها به ضعیف ترین حد خواهد رسید و نگرانی برای بروز خطر آمبولی در لیزر لیپولیز برای فرد از بین خواهد رفت .

مرکز لیپولیز ایران

 ( روش لیپولیز ، لیپوماتیک ، رینوپلاستی ، ابدومینوپلاستی ، لیپوماتیک سینه ، لیفت سینه )